A második Viditornyos cikkben írtam, hogy újabb bizonyítékom van arra, hogy nem vagyok normális. Mégpedig, hogy a mono hordozható rendszerhez készítettem egy stereo-sítót :) Magyarul egy plusz hangfalat építettem.
Eszembe sem volt ilyet csinálni, megmondom őszintén. Teljesen elégedett voltam az eddigi koncepcióval. De véletlenek sorozata vezetett el ennek a megvalósításához :) Miután kisebb híre ment, hogy szeretek foglalkozni ilyen cuccokkal, sokan hoztak ide mindig javíttatni valamit. Kaptam úgy is dolgokat, hogy ha javítható csináld meg, ha nem, akkor a tiéd. De volt, amit tényleg ideadtak ingyen, mert náluk csak a helyet foglalta. Így tettem szert egy 20 cm-es, 4 OHM-os mélyhangszóróra Patrik barátom által. Sok mást is kaptam tőle, így ő cserébe kapott tőlem egy 5.1-es Genius házimozi rendszert, amit már nem használtam. Érdekes, ugyanis a membránszél nem kifele, hanem befele domborodik, cseppet sem tipikus. De persze itt is él az a mondás, hogy ajándék mélyhangszórónak ne nézd a membránját.
Orion, szintén 4 OHM-os magasom volt itthon, mert mint egyik javításnál kiderült, a 8 OHM-os HS511-esekben az egyik magas 4 OHM-os volt. Már értem miért zizegett annyira. De még így sem építettem volna plusz hangfalat, ha nem kapok egy dobozt. Történetesen Pici barátom apukája fiatalkorában szintén foglalkozott ilyen Hifi dolgokkal, és volt a szülői ház padlásán egy darab üres Videoton doboz :) Ezt, mivel ő már nem tudta használni, felajánlotta a projecthez, ezúton is köszönöm neki! Így már csak egy hangváltó kellett egy kondi személyében, amit bontásból szintén szereztem.
A doboz borítása már levált az évek folyamán, de ez egy ilyen építésnél lényegtelen :) Ipari vattám sajnos nem volt a doboz kibéleléséhez, viszont szivacs volt itthon, így jobb híján az került bele. A kondit beforrasztottam, és elrejtettem két szivacsdarabka közé, hogy ne tegye tönkre a rezonancia. A Videoton magasoknak a négy sarkánál van fogató pontjuk, az Orionoknál csak három fogató pont van körbe. Így az előre kifúrt lyukakat nem tudtam használni. A pozitív és negatív kivezetések miatt nem tudtam betenni a hangszórót, így azoknak a helyét ki kellett reszelnem. Cserébe így elég passzentos illesztést kaptam.
A mélyhangszóróval viszont nem várt gondok jöttek. A Videoton mélynek kivágott lyukra bizony felfeküdt a hangszóró. A gyári dobozméretet nem akartam jobban tönkretenni. Hiszen ez volt az első hangfalépítésem, egyáltalán nem voltam biztos magamban. Így más megoldást találtam ki. A felülése csupán 3-4 mm magas volt. Így arra gondoltam, hogy valamiféle tömítőgyűrűt szerkesztek a hangszóróperem és a doboz közé. Anyukám sietett a segítségemre, a hosszú évek óta raktározott iskolai rajzórákból maradt dolgokkal. Találtam egy ilyen szivacsszerű anyagot. Faliújság készítésre használták a suliban, puhább anyaga van, de nem összenyomható, de ahogy éreztem tömíteni képes. Kivágtam egy megfelelő méretű darabot, elsőre egész jó lett. A hangszórót tartó csavarokat óvatosan tekertem bele, nehogy összecsavarja a szigetelést. Helyére ment minden. Jöhetett a próba.
Sokkal hangosabban szól, mint a Viditorony eddigi hangfala, de ez megoldható probléma. Szép hangja van, már amennyire egy ilyen összerakott dobozból lehet :D Egy probléma van még vele. A mély membránja hozzáér néha a tekercshez, így ezt még igazítani kell. Amúgy szuper lett :) Filózok, hogy kapjon-e valami szép fahatású tapétaborítást.